Прес-центр12 квітня 2018, 08:04

Техніка безпеки при роботі з пестицидами та агрохімікатами

У аграріїв починається гаряча пора – весняно-польові роботи, під час яких сільгоспвиробники крім посівного матеріалу активно використовують мінеральні добрива та пестициди. Пестициди та агрохімікати – це небезпечні для здоров’я людей речовини, тому поводитися з ними потрібно дуже обережно. Вони діють не лише на об’єкти проти яких їх застосовують, а і є потенційно небезпечними для здоров’я людини та довкілля.

Особи, які виконують роботи з пестицидами та агрохімікатами (постійно чи тимчасово), із яких формують спеціалізовані бригади чи ланки, щорічно в обов’язковому порядку проходять медичний огляд, навчання та інструктажі з техніки безпеки.

Керівник робіт повинен ознайомити осіб, які працюють з пестицидами та агрохімікатами, з їх характеристикою, особливостями дії на організм людини, заходи безпеки, виробничої та особистої гігієни, проінструктувати по техніці безпеки і правилах пожежної безпеки, ознайомити з заходами надання першої долікарняної допомоги у випадках отруєння. Всі роботи по хімічній обробці ґрунту і рослин повинні проводитися під керівництвом агрономів або спеціалістів із захисту рослин.

Не допускаються до роботи особи, молодші 18-річного віку, вагітні жінки та матері-годувальниці, особи після хірургічних операцій (упродовж року) та ті, що мають медичні протипоказання. Категорично забороняється допускати до роботи осіб у нетверезому стані.

На період роботи з даними речовинами робітників слід забезпечити засобами індивідуального захисту, безкоштовним спецхарчуванням відповідно до медичних вказівок, організувати душ і прання одягу.

Для харчування і відпочинку відводять спеціально обладнане місце, не менш як за 200 м з навітряного боку від робочого поля, де мають бути бачок з питною водою, рукомийник, мило, рушник, аптечка першої допомоги.

Доставку пестицидів на поле і заправку ними обприскувачів здійснюють механізовано, за допомогою спеціальних засобів. Кабіна трактора має бути герметично зачинена і обладнана кондиціонером. У спеку всі роботи з пестицидами належить проводити вранці, а за похмурої погоди – впродовж усього робочого дня.

Тривалість робочого дня при роботі з надзвичайно небезпечними і високо небезпечними речовинами не повинна перевищувати 4 годин, з рештою пестицидів – 6 годин.

Керівники робіт повинні постійно стежити за станом і самопочуттям працюючих. При першому наріканні робітників на своє здоров`я їх негайно відстороняють від роботи, приймають заходи з надання першої та кваліфікованої медичної допомоги.

В залежності від препарату, що застосовувався, необхідно суворо дотримуватись строків виходу людей на оброблені пестицидами ділянки для проведення ручних або механізованих робіт, а саме від 7 до 20 днів або від 3 до 7 днів відповідно.

Всі ці заходи сприятимуть успішній, продуктивній та безпечній праці робітників, збережуть їхнє життя та здоров`я.

 

Страховий  експерт  з  охорони  праці
сектору страхових експертів з охорони
праці Сватівського відділення управління
виконавчої дирекції Фонду соціального
страхування України  у Луганській області
Є.М.Нікольчук