Нормативна база

Нагадування щодо змін трудового законодавства в частині організації робочого процесу в умовах карантину.

17 березня 2020 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 17.03.2020 р. № 530-ІХ. Зазначеним законом передбачено конкретні рекомендації для роботодавців на період карантину:

1) підставу збільшення кількості днів неоплачуваної відпустки за угодою сторін у разі карантину. Зокрема, згідно із Законом № 530 передбачено строк перебування у відпустці без збереження заробітної на період карантину не включається у загальний строк, встановлений ч. 2 ст. 84 КЗпП та ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки.

Відповідно до оновлених норм неоплачувана відпустка за угодою між працівником та роботодавцем буде надаватися:

«за сімейними обставинами» без обмеження тривалості 15 календарних днів на рік - (1) на весь час карантину; (2) за заявою працівника; (3) за згодою роботодавця. Працівник у заяві на її надання має посилатися саме на норму ч. 4 ст. 84 КЗпП та ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки, наприклад, вказавши так: «Прошу надати мені відпустку без збереження заробітної плати відповідно до ч. 4 ст. 84 КЗпП та ч. 3 ст. 26 Закону про відпустки з [вказати бажану дату початку відпустки] до закінчення карантину [чи вказує конкретну дату]».

2) легалізовано роботу вдома. Роботодавець:

2.1) може доручити працівникові, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, виконувати протягом певного періоду роботу, визначену трудовим договором, вдома.

Таким чином, робота вдома відтепер може бути ініціативою роботодавця, що значно спростить документообіг і процедуру встановлення такої роботи. В цьому випадку не йдеться про зміну істотних умов праці за ст. 32 КЗпП. За роботу вдома працівник отримує ту ж оплату, що і при роботі на робочому місці.

2.2) надавати працівнику, у тому числі державному службовцю, службовцю органу місцевого самоврядування, за його згодою відпустку.

3) за ініціативою власника підприємства, установи, організації або уповноваженого органу може змінюватися режими роботи щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб.

 

Начальник відділу з питань праці та соціально-трудових відносин УСЗН   Наталія Заїка